Yapay Zekâ Nedir? Yapay Zekâ Programlama

Özel yazılım çözümlerinde Yapay zeka ile işletmenize verim katın !

 Yapay Zekâ Nedir? Yapay Zekâ Programlama

Yapay zeka nedir? Nasıl çalışır, amacı, kısa tanımı ve programlama teknikleri nelerdir? Yapay zeka hakkında tüm merak ettikleriniz ve detaylar BLOG yazımız içindedir.

Günümüzde ve gelecekte Yapay zekâ bilgisayar teknolojileri konusunda kullanılan en önemli adımdır. Bu adım sayesinde iş yapan ve varlığını sürdüren şirketler ya da kişiler akıllı çözümler üretir.

Burada öğrenilmesi gereken ve merak edilen yapay zekâ nedir? Yapay zekâ programlama konularıdır. Konulara hâkimiyet kazanabilmek adına işletmenin tüm alt yapısını kontrol altına alan farklı inovatif çözümler ile firmaların ihtiyaçları belirlenir.

Teknoloji ve yazılım konusundaki en önemli soruyu yapay zeka teknikleri nelerdir sorusu oluşturmaktadır. Bu amaçla bilgilendirme için yazıda bu soruların cevaplarına yer verilmiştir.

Aynı zamanda piyasada çok sayıda yapay zeka örnekleri de bulunmaktadır. Bu örneklere yer verilmesinin nedeni kanıtlamaya dayalı olarak konunun çok daha iyi anlaşılmasını sağlamaktır.

Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka Programlama Hakkında Bilgilendirme

Kısaca Bir bilgisayarın ya da bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli etkinlikleri zeki olan canlılara benzer şekliyle yerine getirme yeteneğine yapay zekâ denmektedir. Yazılım ve teknoloji içerisinde yapay zekâyı programlamak için diller bulunmaktadır. Bu diller sayesinde hedeflenen amaç ise basit ve akıllı bilgisayarların insanlara benzer şekilde düşünmesini sağlamaktır.

Bu programlama için bahsedilen gerekli diller Java, Lisp, R, Python ve Prolog dilleridir. Envepo yazılım A.Ş. olarak yapay zeka projeleri ile firmalara özel çözümler sunulmaktadır. Bu sayede mobil geliştirme, saha yazılımları gibi alanlarda şirketleriniz ön plana çıkar.

Yapay zeka kavramı genel olarak insanların düşünme yapılarını taklit ederek yapay yöntemler ile geliştirmeler sağlamaktadır. Öğrenebilen ve kendini geliştiren zekalar ile tanışacağız ve bu süreç gelecekte çok daha fazla hayatımızın içinde olacaktır. Yapay zeka teknolojisi insanoğlundan daha zeki ve düşünebilen yapılara sahip olacaktır.

Kısaca Yapay Zeka algılama, öğrenme, düşünme, sorun çözebilme ve iletişime geçebilme gibi insanoğlunun yapabildiği birçok kavramı ve davranışları sergileyen ve işletim sistemidir.

İnanıyoruz ki bu kısa bilgiler özetle yapay zeka nedir? Yapay zeka programlama hakkında az da olsa size bilgi verecektir.

Yapay Zeka Teknikleri Nelerdir?

Yapay zeka teknikleri

Piyasada bir ya da bir kaçının kullanıldığı yapay zeka teknikleri bulunmaktadır. www.envepo.com yazılım şirketi de bu teknikleri ilgili alanda gerektiğinde uzman kadrosuyla kullanmaktadır. İşte merak edilen yapay zeka teknikleri şöyle sıralanmaktadır:

- Uzman sistemler
- Tavlama benzetimi
- Bilgisayarlı görme
- Yapay sinir ağları
- Konuşma tanıma
- Bulanık mantık
-Genetik algoritmalar
-Robotik
-Kaotik modelleme
-Destek vektör makinesi
-Karma sistemler

Karma sistemler denilen seçenek ise üstte yer alan tekniklerden birden fazlasının kullanılmasıyla meydana gelir. Tekniklerin maddeler halinde sıralanması yapay zeka teknikleri nelerdir sorusunun da net bir şekilde cevabını vererek ifadeye dökülmüştür.

 

Yapay Zekâ Örnekleri Hakkında

Yapay zeka örnekleri

Günümüzde en yaygın yapay zeka örnekleri arasında sesli asistanlar, sosyal medyada haber akışları, otonom sürüş sistemler, müzik akış hizmeti, medya akış hizmeti ve sağlık sektörü yer almaktadır.

Yapay zeka sistemleri hiçbir girdi sağlamadan kendisi sonuç veren sistemlerdir. Bağlantılar kurar, sorunları bulur ve otomatik olarak çözer.

Eğitilebilen bu yapı büyük miktarda veri işler ve daha önceki verileri tanır. Belirli görevleri yerine getirebilecek yapıda tasarlanır.

Limitli hafıza, zihin teorisi, öz farkında oluş, salt tepkisel yapay zeka çeşitleridir. Kişisel sanal asistanlar ve sürücüsüz araçlar limitli hafızaya örnektir.

Sosyal olarak etkileşime girebilen robotlar ise yapay zekada zihin teorisi çeşidine bir örnektir. Bir akıllı telefon kullanıyorsanız siz farkında olmadan aslında bir yapay zeka ile iletişime geçiyorsunuz.

Google asistan hizmeti sesli asistana verilebilecek yapay zeka özelliğidir. Yapay zeka ile çalışan makinelerin sağlık sektöründeki varlığı bir hastalığı tespit etmede önemli bir yere sahiptir.

Envepo Yazılım A.Ş. firmasının hizmetleri arasında yer alan veri tabanı, yönetim ve yazılım işlemleri bir yapay zeka örneğidir

İlginizi çekebilir Araç Takip Sistemi Yazılımı | Saha yönetim yazılımı | Özel Mobil Uygulama Geliştirme